blog-post-image

Yazın kavurucu sıcaklarla baş etmenin yolu deniz ve havuzun ferahlatıcı suyuna teslim olmaktan geçiyor. Hem çocuklar hem de ebeveynlerin keyifli bir yaz geçirmesi için dikkat edilmesi gereken bir takım püf noktalar dikkat çekiyor. Yazın gelmesiyle yüzme, tüple dalma, sörf, yelken gibi birçok su sporlarının çocuklar için hem eğlence hem de sağlıklı bir aktivite olarak görünmekte. Fakat astımlı çocuklar ve yetişkinlerin tüple dalması sakıncalı bulunuyor. Astımlı çocuk ve yetişkinlerin su altına tüple dalması durumunda akciğerlerinde ciddi zararlar ortaya çıkabilir. Hatta bazı durumlarda hayati tehlikeye kadar gidebilen ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalınabilir.

Çocuklar için yüzme en ideali

Yüzme ise çocuklarda hem kas-iskelet yapısının gelişimine yardımcı olması hem de beden koordinasyonu sağlaması açısından büyük önem taşıyor. Astım hastası çocuk ve yetişkinleri için en ideal aktivite yüzme. Yüzme astım hastası çocuklar ve yetişkin bireyler için ideal bir spordur. Çünkü su altında kalmayla nefesin tutulması ve su üstünde verilmesi ile bir nevi nefes egzersizi yapılmış olur. Bu da akciğerlerin gelişmesine neden olur. Astım hastaları için denizde yüzmenin, havuza göre çok daha faydalı olduğuna da dikkat çeken uzmanlar, “Havuz suyundaki klorun etkisi ve mikroplarla karşı karşıya kalma ihtimali daha yüksektir. Bu nedenle denizde yüzmek daha faydalı olur. Havuzda yüzülecekse mutlaka yüzücü gözlüğü takılması klorun zararlı etkilerinden korunmak için faydalı olacaktır” diyor.

Astımlı kişilerin su sporlarını yapmadan 30 dakika önce hafifi terleyecek kadar ısınma hareketlerin yapılması ve 15 dakika dinlendikten sonra spora başlanması faydalı olacaktır.

Su sporları ile çocuklar ve yetişkinler daha fit ve akciğerler daha dayanaklı olacaktır. Astımlı ve sağlıklı tüm çocukların yazı su sporları ile geçirmeleri faydalı olacaktır.