blog-post-image

Anormal Uterin Kanama tanımı; Mens kanama miktarında azalma, artma, kanama arası sürenin uzaması ya da artması ile kanama günlerinin uzamasını kapsamaktadır. Normal menstrüel kanama bir kanamanın ilk gününden diğer kanamanın ilk gününe kadar geçen süre 21 gün ile 35 güne kadar normal kabul edilir. Kanama 2 gün ile 7 gün kadar sürebilir. Ortalama 80 mililitreye kadar olan kan kaybı normal kabul edilir.

Kişi kanama şeklinde öncekilere göre farklılık hissetmeye başlar ise bir doktora başvurmasında fayda vardır. Günlük değiştirdiği pet sayısında 2 veya daha fazla artış, kanama süresinin 3 günden fazla uzaması,  kanama olmadan geçen iki kanama arasındaki sürenin 4 gün veya daha fazla kısalması, ya da bir adet başından diğer adet başına kadar geçen sürenin 35 günden fazla olması durumunda doktora başvurulmasında fayda vardır.

Anormal Kanama Nedenleri

Altta yatan nedenler çok çeşitli olabilir. Başlıcalarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Gebelik komplikasyonları: Dış gebelik, düşük tehdidi, düşük, üzüm gebeliği, plasental problemler
  • Kansere neden olabilecek lezyonlar: Rahim kanseri, rahim ağzı kanseri, vajinal kanser, vulvar kanser, tubal kanseri, yumurtalık kanserleri özellikle menopoz öncesi ve menopoz döneminde olabilecek kanamalar mutlaka dikkatli araştırılmalıdır (35 yaş üzerinde anormal kanaması olan hastalara endometrial örnekleme yapılması çok çok iyi olacaktır.)
  • Enfeksiyonlar: Rahim enfeksiyonu ve tuba enfeksiyonları
  • Kötü huylu olmayan pelvik lezyonlar: Şiddetli vajinal enfeksiyon, servikal polip, servikal erezyon, uterusun submüköz myomları, adenomyozis, endometrial polipler
  • Sistemik hastalıklar: Pıhtılaşma bozuklukları, tiroit hastalıkları, siroz
  • İatrojenik, yani kullanılan ilaçlara bağlı: Antidepresan, uyku ilaçları, pıhtılaşma önleyiciler, kortikosteroitler, spiral kullanımı, yoğun stres, beslenme bozuklukları, aşırı fiziksel egzersiz
  • Disfonksiyonel kanamalar yani bilinen bir nedenin bulunamadığı kanamalar.