blog-post-image

Ankilozan Spondilit (AS) (Romatoid Spondilit, spondilit veya Marie-Strumpell Hastalığı) bir veya daha fazla omurga kemiğinin iltihabi durumudur. Omurga kemikleri arasında görülebildiği gibi omurga kemikleri ile leğen kemikleri arasında da görülebilir. Sonuç olarak etkilenen kemik yüzeyleri birleşme eğilimine girmektedirler.

Hastalığın nedeni bilenmemektedir, ancak genetik etkenlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Hastalık, özellikle geceleri ve hareketsizlik ile görülen aralıklı kalça ve / veya alt sırt ağrısı ile başlamaktadır. Sırt ağrısı kalçaya yakın bölgede başlayıp yukarı doğru ilerleyebilir. Ağrı, öne doğru eğilme ile azaltılabilir. Göğüs kafesini oluşturan kemiklerin etkilenmesi nedeni ile akciğer genişlemesi kısıtlı olabilir. Şikâyetler herhangi bir safhada artabilir, azalabilir veya durabilir.
Hastalığın ilerlemesi ile hareketliliği sağlayan eklem etkilenmesi sonucunda kemik ve kıkırdak yıkımı sonucu eklemlerde kapanma ve birleşme meydana gelebilir. Ağrılı ve maluliyet verici olabilir. Kalp, akciğer ve gözler de etkilenebilir. Sıklıkla 20-40 yaş arası görülür, ancak on yaş altında da izlenebilir. Daha çok erkeklerin etkilendiği görülmüştür. 10 000 kişide bir sıklıkla izlenebilir.

Şikâyetler alt sırt ağrısı, kalça ağrısı, hareket kısıtlılığı, boyun ağrısı, topuk ağrısı, yorgunluk, ateş, eklem ağrısı ile şişliği, iştah kaybı ve kilo kaybı olabilir.
HLA_B27 antijen testinin müspetliği, omurga veya kalça filminde eklem bulguları, kan sayımında hafif kansızlık izlenebilir.
Tedavideki amaç eklem ağrısını hafifletmek ve oluşan maluliyet ile baş etmektir. Postür ve nefes alma hareketlerine olanak vermek amacı ile ağrı kesiciler kullanılabilir.

Kalp, gözler ve akciğerler üzerinde istenmeyen etkiler oluşabilir. Yukarıda bahsedilenlerden kendinize pay çıkarıyorsanız, en kısa zamanda doktorunuza ulaşın.