blog-post-image

Son yıllarda Türkiye’nin, bilimsel ve modern diş hekimliği uygulamalarının yapıldığı sayılı ülkeler arasında yer aldığını belirten uzmanlar, “Toplum olarak yeterli ağız ve diş sağlığı düzeyine henüz kavuşabilmiş değiliz” diyor.

Ağız ve Diş sağlığının önemi

Diş çürüğünün yanı sıra diş eti hastalıklarının da sıklıkla görüldüğü Türkiye’de araştırmalar, nüfusun %66’sının son iki yıldır herhangi bir diş hekimine kontrole gitmediğini, düzenli olarak diş hekimine gidenlerin oranının ise sadece %11 olduğu ortaya koyuyor. Ağız ve diş sağlığının genel sağlığın önemli bir parçası olduğu ve onu korumanın tedavi ettirmekten çok daha kolay ve ekonomik olduğu söyleniyor. 

Ağız İçi Bakım Ürünleri Nasıl Seçilmeli?

Piyasada cazip görünen pek çok ürün bulunuyor. Bu ürünlerin arasından seçim yapmadan önce diş hekiminize danışın çünkü size uygun diş macunu ve fırçanın hangisi olduğu, ağzınızın durumuna göre değişiklik gösterir.

Diş Fırçası Ne Kadar Kullanılmalı?

Diş fırçası ne zaman değiştirilmeli diye soranlara verilen cevap en fazla 2-3 aydır, ancak bu süre, kullanım sıklığına ve fırçalama şekline göre z

En doğru diş fırçalama şekli; fırça 45 derecelik bir açıyla dişe yaklaştırılmalı ve dişler yatay olarak ileri-geri hareketlerle fırçalanmalıdır. Arkasından, diş etinden aşağıya doğru bir süpürme hareketiyle işlem tamamlanır. Dişlerin iç yüzeyleri, özellikle ön bölgeler dar olduğundan dik olarak fırçalanmalıdır. Bakteri plağı ve yiyecek artıklarının yoğun olduğu dişlerin arka yüzleri, arka dişler ve dil de temizlenmelidir. Dişleri aşındıracak kadar büyük bir kuvvetle diş fırçalamaktan kaçınılmalı ve dişler yumuşak hareketlerle fırçalanmalıdır.

Diş Etlerinin Fırçalanması Neden Gerekli?

Diş fırçalama sırasında yapılması gereken diğer bir işlem de diş etlerinin fırçalanmasıdır. Fırçalama sırasında diş etlerinde kanama olsa da fırçalamaya ara verilmemeli ve doğru bir teknikle fırçalamaya devam edilmelidir. Bu sayede diş etinde, yanlış fırçalamaya bağlı olarak gelişen ödem birkaç gün içerisinde iyileşir ve kanama da kendiliğinden düzelir.

Diş İpi Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

  • Diş ipi kullanımına başlarken, kolay kullanım amacıyla mumlu diş ipleri tercih edilmelidir. Ayrıca çürük gelişiminin önlenmesine yardımcı olacak fluoridli diş ipleri de tercih edilebilir.
  • Diş ipi her iki elin işaret parmağına dolanarak ve başparmak yardımıyla kullanılır.
  • Diş ipini yavaş hareketlerle ve kontrollü bir şekilde dişler arasından geçirmek gerekir. Diş etini yaralayacak sert ve ani hareketlerden kaçınılmalıdır.
  • Dişlerin ara yüz bölgelerini en ideal şekilde temizleyebilmek için diş ipini, dişin üzerinde, “C” harfi çizecek şekilde, ileri-geri ve yukarı-aşağı doğru hareket ettirmek gerekir