Bizim için güvenliğiniz, sağlığınız kadar önemlidir. Kendi tedavi planınızı bilmeniz ve tedavinize katılmanız, daha hızlı ve güvenli olarak hastanemizden ayrılmanızı sağlayacaktır. Sizinle ilgilenen tıbbi ve idari ekibi tanıyabilmeniz amacıyla tüm hastane personelimiz üzerinde isim, resim, bölüm ve görevlerinin yazılı olduğu hastane kimlik kartları taşımaktadır. Hastane kimlik kartı olmayan bir kişinin sizinle ilgilenmesi durumunda lütfen güvenliğe bilgi veriniz.

Kullandığınız ve yatışta yanınızda getirdiğiniz her türlü ilaç konusunda doktorunuz ve hemşirenizi bilgilendiriniz ve ilaçları kendilerine teslim ediniz. Güvenliğiniz açısından kullandığınız ilaçlarınızın doktor ve eczane tarafından onaylanması gerekmektedir. Bu ilaçlar; Reçeteli ve reçetesiz ilaçlar ( Aspirin veya öksürük şurupları gibi), Vitaminler ve bitkisel ürünleri kapsamaktadır.

Bildiğiniz bir alerjik reaksiyonunuz (gıda ve / veya ilaç) var ise, doktorunuza veya hemşirenize mutlaka bildiriniz. Hangi ilaçları neden aldığınızı bilmeniz çok önemlidir bu sebeple lütfen hastanemizde misafir olduğunuz süre boyunca kullandığınız ilaçları takip ediniz. Hemşirelerimizin size herhangi bir ilaç vermeden önce mutlaka üzerinde bilgilerinizin yazılı olduğu kimlik bilekliğinizi kontrol ettiklerinden emin olunuz.
Vücudunuzun herhangi bir bölgesinde tedavi amacıyla sonda, iğne, tüp, pansuman varsa o bölgenin temiz ve kuru kalmasını sağlayın. Bu bölgelerde kızarıklık, ağrı, akıntı, pansumanda ıslanma ve bozulma olduğunda mutlaka hemşirenize / hekiminize bilgi verin.
Ziyaretçilerinizin grip gibi bulaşıcı herhangi bir enfeksiyonu olmadığından emin olun.

Enfeksiyonun çeşidine göre, hastanede yatan diğer hastaları ve personeli korumak için maske, eldiven, önlük kullanımı hatta ziyaretçi kısıtlaması gerekebilir. Bu gibi durumlarda hekim ve hemşireniz alınacak önlemler hakkında sizi bilgilendirecektir. El yıkama ve enfeksiyonlardan korunma
Ellerin uygun bir şekilde yıkanması enfeksiyonların önlenmesinde en önemli uygulamadır. Sağlık ekibi olarak bizler hastalarımıza herhangi bir işlem yapmadan önce ellerimizi yıkamaya veya dezenfekte etmeye özen gösteriyoruz. Bu nedenle hastanede tüm hasta bakım alanlarında ve hasta odalarında herkesin el yıkayabilmesi için el yıkama ünitelerimiz bulunmaktadır.

Tuvaleti kullanmadan önce ve sonra, kirli eşyalara dokunduktan sonra, yemekten önce ve sonra, pansuman bölgesine dokunmadan önce sonra, en az yarım dakika su ve sabunla yıkayınız.

Su ve sabun ile yıkama:
Eller su ve sabun ile en az 30 saniye yıkanır, tek kullanımlık kağıt havlu ile kurulanır.

El antiseptikleri ile ovalama:
Eller 3-5 ml. (1-2puf) alkollü el antiseptiği ile kuruyana kadar ovalanır. El antiseptikleri ile ovalama sıklıkla tercih edilmektedir. Kısa sürede etkili el hijyeni sağlar, su-sabun ve kağıt havluya ihtiyaç duyulmaz.

Tedavi ve bakım planına katılımınız
Kendi tedavi planınıza katılımınız, neyin neden yapıldığını bilmeniz açısından çok önemlidir. Bu sebeple;

 • Hemşire ve doktorunuz ile randevu ve bakım planınızı konuşunuz,
 • Tedavinizi anladığınıza emin olunuz, anlamadığınızı sorma konusunda çekinmeyiniz,
 • Eğer ameliyat olacaksanız doktorunuzdan operasyon ile ilgili bilgi alınız,
 • Eğer ağrınız varsa hemşire ve doktorunuz ile görüşünüz.

Yaralanmalara karşı alacağınız önlemler;
Hastane ortamına yabancı olmanız veya kullandığınız ilaçlar nedeniyle, günlük hayatta kolaylıkla yapabildiğiniz bazı işler zorlaşabilir ve tehlikelere açık olabilirsiniz. Bu sebeple güvenliğiniz için lütfen şu önlemleri alın:

 • Eğer hekim veya hemşireniz tek başınıza kalkmamanız konusunda sizi uyardıysa, bunu önemseyin ve kalkmak için mutlaka yardım isteyin.
 • Telefon, hemşire çağırma düğmesi veya ihtiyacınız olan herhangi bir özel eşyanızı, kolaylıkla erişebileceğiniz uzaklıkta tutun.
 • Hemşirenizden, yatağınızı kolayca inip çıkabilecek bir seviyeye getirmesini isteyin.
 • Eğer yardımsız yürümenize izin verilmiş ise yürüme alanında yeterli ışık olduğundan emin olun.
 •  Ayağınızın kaymasını önlemek için altı lastik olan terlikleri tercih edin. Yerlerin ıslak olduğunu belirten levhalara dikkat edin.
 • Eğer baston veya yürüteçle yürümeniz gerekiyorsa bunları güvenli ve rahat kullandığınızdan emin olun.
 • Banyo yapacaksanız mutlaka hemşirenizden yardım isteyin.