Hasta Anketimize Katılın...

Sağlık Rehberi » Kıl Dönmesi

KILDÖNMESİ (Pilonidal sinüs) NEDİR ?

Genellikle kuyruk sokumunda görülen, itihap, apse ve/veya deriye açılma (delik-sinüs) ile karakerize bir hastalıktır. Ayrıca memelerin arasında, göbek deliğinde ve parmaklarda da görülebilir.
 
KIL DÖNMESİNİN SEBEBİ NEDİR ?
Her bin kişiden 7’sinde görülür. En sık 16 ile 20’li yaşlarda görülür. Hastalığın nedeni natal cleft ve iki kaba et arasının derin olmasıdır. (derin kuyruk sokumu – oluk – intergluteal sulkus). Kafa ve sırt-omuz bölgesinden dökülen saç-kıl ile ilgili yapılar, giysilerimizin tüycükleri kaba etlerimiz arası olukta toplanır. Oturma ve yürüme ile iki kaba et arasında sürtünme hareketleri oluşur. Bu etki ile saç ve kıl yapıları cilt ve cilt altı dokulara bir ok gibi saplanır. Adeta tünele benzer kanallar oluşturur. Bu kanalların sıcak, ter gibi hızlandırıcı sebepler altında mikroplar tarafından iltihaplandırılması ile hastalığın temeli atılmış olur.
 
KIL DÖNMESİ HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR ?
Tekrarlayan iltihaplar, akıntı, şişlikler, kıllı, kılsız delikler (sinüs) bu hastalığın belirtisidir.
 
KIL DÖNMESİNİN TEDAVİSİNİN ZORLUĞU NEDİR ?
Öncelikle belirtilmesi gereken hastalığın adı, hastalığın basit bir hastalık olarak algılanmasına yol açtığıdır. Gerçekte böyle değildir. Hastalığı oluşturan sebeplerin ortadan kaldırılması da zorludur. Çeşitli ortamlardan kolayca ulaşabilen bilimsel olmayan pek çok uygulamalar, hastaların genellikle birden fazla müdahale geçirdikten sonra konunun uzmanı doktorlara ulaşmasına neden olur. Çeşitli tedavi stratejilerine rağmen hastalığın tekrar etmesi ve hastaların yaşam kalitesini etkilemesi nedeniyle kıl dönmesi hastaların korkulu rüyası olarak karşımıza çıkmaktadır.
 
KIL DÖNMESİNİN TEDAVİSİ NEDİR ?
Poliklinik şartlarında çok sık gördüğümüz bu hastalıkta, eğer kıl dönmesi absesi varsa öncelikli olarak bunun tedavisi (boşaltma ve antibiyoterapi) yapılır. Erken dönem ve basit kıl dönmesi varlığında, günlük duş, hijyenik uygulamalar, bölgenin kıldan uzak tutulması (epilasyon) önerilebilir. Basit bazı vakalarda fenol injeksiyonu, tıraşlama, kıl yuvasının çıkarılıp açık bırakılması ya da primer kapatılması, marsupiyalizasyon denenmiştir. Bu yöntemlerin büyük kısmında ana sorun yüksek tekrarlama oranı, infeksiyon oranı ve hastane kalış süresinin uzun olmasıdır. Hastalıklı bölgenin çıkarılıp açık bırakılması yöntemi basit-vakit almayan yöntemi basit-vakit almayan yöntem olması nedeniyle tercih edilmektedir. Ancak bu yöntem uzun süreli(4-8 hafta), günlük, ağrılı pansumanlar, sürekli iç çamaşırı değiştirme, yüksek tekrarlama riski, hastayı fiziksel ve ruhsal olarak üzmesi nedeniyle günümüzde tercih edilmemektedir.
 
Birden fazla deliği olan, aşırı rahatsız edici klinik bulguları olan hastalarda, hastalıklı alanın genişçe çıkarılması gereklidir. Kıl dönmesinin cerrahi olarak çıkarılmasında başlıca sorun çıkarılan alanın nasıl tekrar kapatılacağıdır (rekonstrüksiyon). Cerrahi olarak çıkarılan alanın orta hatta karşı karşıya getirilmesi (primer onarım) sonucu çok yüksek oranda dikiş atması ve tekrarlama riski ortaya çıkmaktadır. Ayrıca hastalar kuyruk sokumunda primer onarıma bağlı yara gerilmesi, hareket kısıtlılığı ve memnuniyetsizliklerini bildirmektedir. Oturma, tuvalete çıkmada da sorunlar yaşanır.
 
Hastanemizde kıl dönmesi hastalarımıza cerrahi çıkarma işlemi sonrası, açıklığın Limberg, Karydakis ya da V-Y tipi flaplerle kapatılması tarzında girişimler uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin sonuçları oldukça yüz güldürücüdür. Öncelikle hastaların hastanede kalma süresi 1-2 gün olup, 5-6 gün sonra günlük aktivitelerini yapabilir hale gelmektedir. Bu hastalarda hastalığın tekrarlama olasılığı %0.1-2 civarındadır. Hasta memnuniyeti ise %90-95 oranındadır. Ayrıca oturma, tuvalet yapma da sıkıntı olmamaktadır.
 
KIL DÖNMESİNİN TEKRAR ETMESİNİ ENGELLEYEN ÖNERİLER VARMIDIR ?
Temizlik ve pansumanlarımızı düzenli olarak yaptırınız.
Kuyruk sokumu bölgesini antiseptik ya da antibakteriyel şampuanlarla periyodik yıkayınız.
Çok kıllı iseniz, beraberinde saç dökülmeniz varsa, 30 yaşına kadar kuyruk sokumu bölgesini, ayda bir kez kıl dökücü krem ile temizleyiniz (Otuz yaş sonrası, kuyruk sokumu bölgesi nispeten daha az terler ve kurur, giderek sertleşip kalınlaşır ve delinme riski kalkar.)
İster ameliyatla ister ilaçla tedavi olun, hijyen tedavisinin başarı şansını olumlu etkiler.