Hasta Anketimize Katılın...

CHECK UP GENEL BİLGi

Check-Up Nedir?

Check-up kişilerin sağlık sorunları olmadan, olası sağlık problemlerinin tespit edilmesi, önlenmesi ya da problem oluşmuş ise onu durdurmak amacıyla yapılan genel bir kontrol şeklidir.Check-Up Neden Gereklidir?

Sağlık, insanların değerini genellikle kaybettiğinde anladığı bir kavramdır. Buna bağlı olarak, ülkemizde de bireylerin ancak hastalandıktan sonra sağlık kurumlarına başvurmaları koruyucu hekimliğin olması gereken seviyeye hiçbir zaman ulaşamamasına neden olmaktadır. Oysa hastalıkların oluşmasından sonra tedavilerinin zorluğu ve maliyeti göz önüne alındığında, koruyucu hekimlik hizmetleri uzun vadede daha ucuz ve daha etkili bir yöntem olarak ön plana çıkmaktadır.Check-up’lar bu amaçla uygulanan çok önemli bir koruyucu sağlık hizmeti seçeneğidir.

Hastalık ortaya çıkmadan önce gerekli önlemleri alarak kişinin sağlıklı kalmasının amaçlandığı check-up programları bireyin hem yaşam süresi, hem de yaşam kalitesi açısından son derece önemlidir.

Hızla ilerleyen teknoloji, tıbbi teşhis alanına da yansımıştır. Yapılan basit bir kan tahlili ile kalp hastalığı riski tespit edilebilmekte, küçük birkaç tetkikle kanser gibi ciddi hastalıklar başlangıç aşamasında fark edilebilmektedir. Bu nedenlerle en az yılda bir kez uzman kişiler tarafından genel check-up taraması yapılmalıdır.